Základní škola pro sluchově postižené
ve Valašském Meziříčí
Výstava 100

Představte si, že na naší škole je více než padesát umělců! Přesvědčit se o tom můžete na výstavě s názvem 100, která nám připomíná stoleté výročí vzniku samostatného československého státu a odkaz jeho nejvýznamnější osobnosti – Tomáše Garrigua Masaryka. Jedná se o vyústění projektu Po stopách demokracie, v němž škola navázala spolupráci se školou pro neslyšící v polském Krakově.

Kde výstavu najdete?
V zámecké galerii zámku Žerotínů (ten růžový u náměstí) vždy od úterý do neděle.
 
Výstava je rozdělena do několika částí. V jedné z nich najdete velké množství portrétů T. G. M., např. s manželkou Charlottou nebo při jeho oblíbené jízdě na koni. Další část je věnována Masarykovu pomníku, který stojí před evangelickým kostelem v parku Botanika. Práci na těchto svých dílech začali žákyně a žáci přímo v plenéru a dokončovali je ve škole. Uvidíte i několik dokumentujících fotografií.
 
Následují obrázky vybraných funkcionalistických staveb. Nová republika totiž přinesla i nový styl architektury, a to ve 20. a 30. letech oblíbený funkcionalismus. Žáci malovali vilu architekta Bohumila Kupky a budovu dnešní základní školy Šafaříkova, kde původně sídlil učitelský ústav. Obě budovy byly dostavěny v roce 1933.
 
Na výstavě také najdete nepřehlédnutelnou květinovou výzdobu inspirovanou vazbami z první republiky. Jako předlohy posloužily dobové svatební fotografie a obrazy malířů Vincence Beneše, Václava Špály a Václava Pavlíka.
 
A jaká byla vernisáž?
Přiznejte se, kdo z vás neví, co je vernisáž? Je to zahájení výstavy! Stejně tak jsme 15. října zahájili  naši výstavu 100. Přišli významní lidé, o úvodní slovo se postarali pan ředitel a malířka Jitka Skočková. Vystoupení měla připravené naše lektorka znakového jazyka Irena Bušová.
Potom byly odměněny žákyně, které se na výstavě nejvíce podílely, a to Adriana Dammová, jejíž obrázek je na plakátech výstavy, a Sára Pavelková, jejíž Masarykův portrét zdobí plátěné tašky. Dále žáci střední školy Vlastimil Holiš, Tomáš Šudřich, Kateřina Teplá a Petr Daněk, kteří natočili skvělou videopozvánku (ke shlédnutí je na Facebooku školy nebo YouTube  - https://youtu.be/Vb-vipZ8bVA).  A poté už přišla řada na občerstvení a nezbytné debaty nad uměleckými díly.
 
Všem, kteří přišli nebo se na výstavě podíleli – MOC DĚKUJEME.

 

Zobrazit album
28. říjen 2018
Top